Blog WEBMAZ

Niezastąpione źródło weidzy o firmie w internecie

Jak samodzielnie zarządzać treścią i układem swojej strony internetowej?

Jak samodzielnie zarządzać treścią i układem swojej strony internetowej?

Istnieje wiele sposobów na edycję strony internetowej, a wybrany sposób zależy od platformy na której zbudowano serwis www oraz poziomu kontroli jaki chcesz mieć nad jej wyglądem i funkcjonalnością. 

Z pomocą przychodzą nam systemy CMS ( ang. Content Management System ), mówiąc najprościej systemy zarządzania treścią to aplikacje, które pozwalają w prosty i przejrzysty sposób na pełne zarządzanie treścią i wyglądem Twojej strony www. Korzystając z tego rodzaju aplikacji przy tworzeniu strony internetowej po zakończeniu nad nią prac i publikacją w Internecie nie potrzebujesz zatrudniać webmastera czy osoby z wiedzą informatyczną, która będzie zarządzała wyglądem czy zmianą/rozbudową jej treści. Dzięki systemowi cms z powodzeniem bez znajomości tajników budowy serwisów www czy języków programowania możesz samodzielnie zarządzać / edytować Swoją stronę internetową logując się do zaplecza administratora czyli specjalnego panelu, który daje Ci możliwość z poziomu przeglądarki internetowej rozbudowywać czy zmieniać treść, grafiki lub układ strony.

Tego rodzaju aplikacji czy serwisów oferujących dostęp do takich narzędzi za określoną opłatą roczną lub miesięczną jest obecnie na rynku bardzo dużo. Chciałbym się tutaj skupić bardziej na tych ogólnodostępnych bezpłatnych systemach cms, które bez opłat możemy pobrać ze stron danego projektu/aplikacji lub zainstalować bezpośrednio na swoim serwerze jeżeli oferuje on narzędzie autoinstalatora takich aplikacji. 

Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią to:

System cms Joomla

Joomla to darmowy system zarządzania treścią (CMS), oparty na języku PHP i wykorzystujący bazę danych MySQL. Umożliwia on tworzenie i zarządzanie różnego rodzaju stronami internetowymi, nawet bez znajomości programowania. Joomla! jest otwartym oprogramowaniem, co oznacza, że ​​możesz je używać, modyfikować i rozpowszechniać bezpłatnie, jest dostępna w wielu językach, w tym w języku polskim.

Mówiąc o systemie Joomla można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że to jeden z głównych konkurentów niżej opisanego WordPressa, który również dostępny jest za darmo i pozwala na stworzenie bloga, strony wizytówki, strony firmowej, a nawet sklepu internetowego. Osobiście realizując projekty dla swoich Klientów wykorzystuję głównie cms Joomla w połączeniu z frame workiem Helix i dedykowanymi do niego komponentami dzięki takiemu połączeniu ten cms staje się potężnym narzędziem do budowy stron internetowych każdego rodzaju, w tym sklepów - jednak to zagadnienie zostawię na inny artykuł. Uważam osobiście, że cms Joomla jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla osób które nigdy nie miały do czynienia z tego rodzajem aplikacji oraz jest wygodniejszy jeżeli chodzi o zarządzanie treścią strony www. Zdaję sobie sprawę, że wielu twórców stron internetowych czy użytkowników będzie miało odmienne zdanie i wskaże najprawdopodobniej wspomnianego WordPressa. Jednak w tym artykule dzielę się z wami swoją wiedzą jak również osobistymi preferencjami i nie zamierzam, nie mam na celu oczerniać którykolwiek ze wspomnianych systemów cms lub któryś faworyzować.

Główne cechy Joomla to:

 • Łatwość użycia: Joomla! posiada intuicyjny interfejs użytkownika, co ułatwia tworzenie i edycję treści.

 • Szeroka gama funkcji: Joomla! oferuje wiele funkcji, które umożliwiają tworzenie bogatych i funkcjonalnych stron internetowych, takich jak: Blog, Galeria zdjęć, Formularze kontaktowe, Sklep internetowy, Forum i wiele innych.

 • Duża społeczność: Joomla! posiada dużą i aktywną społeczność użytkowników i programistów, którzy tworzą rozszerzenia i szablony, które dodatkowo rozszerzają możliwości systemu.

 • Bezpieczeństwo: Joomla! jest stale aktualizowana i posiada wiele funkcji bezpieczeństwa, które chronią strony internetowe przed atakami hakerskimi.

Joomla jest idealnym rozwiązaniem dla:

 • Użytkowników, którzy chcą stworzyć stronę internetową bez znajomości programowania

 • Małych i średnich firm, które potrzebują funkcjonalnej i łatwej w zarządzaniu strony internetowej

 • Deweloperów, którzy chcą tworzyć rozbudowane strony internetowe i aplikacje webowe

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Joomla!, możesz odwiedzić jej oficjalną stronę https://www.joomla.org/ lub Polską wersję https://joomla.pl/

System cms Joomla

WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS), który pozwala na łatwe tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi oraz blogami. Jest to najpopularniejszy CMS na świecie, z którego korzysta ponad 43% wszystkich stron internetowych. Z powodzeniem wykorzystywany jest do tworzenia prostych stron www ( wizytówki ), rozbudowanych serwisów firmowych, blogów czy nawet sklepów internetowych - tutaj do aplikacji należy doinstalować rozszerzenie o nawie WooCommerce, która rozbudowuje nasz cms o funkcjonalność sklepu internetowego. WordPress jest rozwijany przez setki programistów z całego świata, a w sieci dostępnych mamy wiele darmowych jak i płatnych gotowych szablonów stron www, dodatków lub pluginów dzięki którym strona może sprostać nawet największym oczekiwaniom i potrzebom użytkowników.

Główne cechy WordPressa:

 • Łatwość obsługi: Nawet bez znajomości programowania możesz tworzyć i edytować strony internetowe za pomocą intuicyjnego panelu administracyjnego.

 • Szeroka gama funkcji: WordPress posiada wiele funkcji domyślnie, takich jak zarządzanie treścią, użytkownikami, kategoriami i tagami.

 • Możliwość rozszerzenia: Istnieje tysiące darmowych i płatnych wtyczek, które rozszerzają funkcje WordPressa o sklepy internetowe, formularze kontaktowe, galerie zdjęć i wiele innych.

 • Dostępność motywów: Możesz wybierać spośród tysięcy gotowych szablonów graficznych, które nadadzą Twojej stronie internetowej profesjonalny wygląd.

 • Społeczność: WordPress posiada ogromną społeczność użytkowników i programistów, którzy oferują pomoc i wsparcie.

Jakiego rodzaju strony zbudujesz za pomocą WordPressa?

 • Blogi: WordPress to idealne rozwiązanie do prowadzenia bloga. Możesz łatwo publikować artykuły, zdjęcia i filmy.

 • Strony internetowe: Możesz stworzyć dowolną stronę internetową, np. firmową, portfolio, edukacyjną, itp.

 • Sklepy internetowe: Za pomocą wtyczki WooCommerce możesz stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy.

 • Forum internetowe: Istnieje wiele wtyczek, które pozwalają na stworzenie forum internetowego na bazie WordPressa.

Podsumowując, WordPress to potężny i łatwy w obsłudze system zarządzania treścią, który jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce stworzyć stronę internetową lub bloga. Polski serwis aplikacji https://pl.wordpress.org/

System cms Joomla

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z handlem w sieci to ta aplikacja będzie świetnym wyborem. PrestaShop to jeden z najpopularniejszych systemów do prowadzenia sklepu internetowego, który posiada dobrze rozbudowaną społeczność, a w sieci możesz znaleźć wiele darmowych jak i płatnych szablonów i wtyczek. Panel administracyjny PrestaShop jest bardzo intuicyjny, a jego możliwości bardzo rozbudowane. Skrypt ten jest dość wydajny i szybki i nie pożera dużych zasobów serwera co niestety w niektórych tego rodzaju aplikacjach jest kłopotliwe (zwłaszcza przy dużej ilości produktów a co za tym idzie rekordów w bazie).

PrestaShop to oprogramowanie sklepu internetowego typu open source, które umożliwia utworzenie sklepu internetowego i rozpoczęcie sprzedaży online. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie, już ponad 300 000 sklepów korzysta z tej platformy. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z handlem w sieci to ta aplikacja będzie świetnym wyborem. To jeden z najpopularniejszych systemów do prowadzenia sklepu internetowego, który posiada dobrze rozbudowaną społeczność, a w sieci możesz znaleźć wiele darmowych jak i płatnych szablonów i wtyczek. Panel administracyjny PrestaShop jest bardzo intuicyjny, a jego możliwości bardzo rozbudowane. Skrypt ten jest dość wydajny i szybki i nie pożera dużych zasobów serwera co niestety w niektórych tego rodzaju aplikacjach jest kłopotliwe (zwłaszcza przy dużej ilości produktów a co za tym idzie rekordów w bazie).

PrestaShop jest napisany w języku PHP i udostępniany na licencji Open Software License, co oznacza, że ​​jest bezpłatny do pobrania i użytkowania. Oprogramowanie jest wysoce konfigurowalne i rozszerzalne, dzięki czemu możesz dodawać nowe funkcje do swojego sklepu internetowego, aby spełnić Twoje specyficzne potrzeby lub oczekiwania Twoich Klientów.

Niektóre z kluczowych funkcji PrestaShop:

 • Katalog produktów: PrestaShop umożliwia zarządzanie szeroką gamą produktów, w tym produktami fizycznymi, cyfrowymi i wirtualnymi.

 • System płatności: PrestaShop integruje się z różnymi procesorami płatności, aby umożliwić klientom bezpieczne płacenie za zakupy.

 • Wysyłka i podatki: PrestaShop umożliwia konfigurowanie opcji wysyłki i podatków dla Twojego sklepu internetowego.

 • Marketing i promocje: PrestaShop zawiera narzędzia do promowania Twojego sklepu internetowego i zwiększania sprzedaży.

 • Analityka: PrestaShop zapewnia wgląd w wydajność Twojego sklepu internetowego.

Jeśli szukasz wszechstronnego i konfigurowalnego rozwiązania e-commerce dla swojego sklepu internetowego, PrestaShop to świetna opcja. Jest to potężna, elastyczna i przyjazna dla użytkownika platforma, która może pomóc Ci w rozwoju Twojej firmy.

Oto kilka zdań dlaczego warto wybrać PrestaShop:

 • Darmowy i open source: PrestaShop jest bezpłatny do pobrania i użytkowania, co czyni go przystępną opcją dla małych firm i przedsiębiorców.

 • Wysoce konfigurowalny: PrestaShop jest wysoce konfigurowalny, dzięki czemu możesz dodać wiele ciekawych funkcji do swojego sklepu internetowego.

 • Rozszerzalny: PrestaShop jest rozszerzalny za pomocą tysięcy modułów i szablonów dostępnych w oficjalnym sklepie PrestaShop.

 • Duża społeczność: PrestaShop ma dużą i aktywną społeczność użytkowników i programistów, którzy mogą świadczyć wsparcie i pomoc. Polski serwis aplikacji: https://pl.prestashop.com/

Potrzebujesz Strony WWW?
Twoja obecna strona potrzebuje webmastera?

Jeżeli potrzebujesz nowoczesnej strony internetowej, a może Twoja obecna strona www nie spełnia Twoich oczekiwań lub nie działa prawidłowo, skontaktuj się ze mną. Szczegółowo omówimy Twoje potrzeby, oczekiwania, możliwe rozwiązania. W tym celu możesz skorzystać z wygodnego formularza kontaktowego na mojej stronie lub zarezerwować w terminarzu rozmowę telefoniczną.

Mogą Cię zainteresować