Blog WEBMAZ

Niezastąpione źródło weidzy o firmie w internecie

Czy warto zainstalować Certyfikat SSL na swojej stronie internetowej?

Czy warto zainstalować Certyfikat SSL na swojej stronie internetowej?

Na początku omówmy w skrócie czym jest Certyfikat SSL. Secure Sockets Layer ( SSL ) to narzędzie bezpieczeństwa, które szyfruje dane przesyłane między przeglądarką internetową odwiedzającego stronę użytkownika, a serwerem strony internetowej. To chroni poufne informacje, takie jak hasła, dane osobowe i numery kart kredytowych, przed przechwyceniem przez osoby trzecie.

Wdrożenie protokołu SSL/TLS dla transmisji danych gwarantuje bezpieczeństwo zarówno właścicielowi strony, a co najważniejsze końcowemu użytkownikowi, który na naszej stronie internetowej podaje poufne dane w formularzu kontaktowym lub podczas zamawiania produktu/usługi w sklepie internetowym. Jak sami widzicie wdrożenie Certyfikatu SSL to nie zabieg kosmetyczny, a istotny i niezbędny element każdego serwisu www.

Jak rozpoznać stronę z certyfikatem SSL? Strony z certyfikatem SSL posiadają w adresie URL prefik "https://" zamiast "http://". Dodatkowo, w przeglądarce internetowej wyświetlana jest ikona kłódki.

Adres URL zabezpieczony Certyfikatem SSL
Adres URL zabezpieczony Certyfikatem SSL
Widok strony zabezpieczonej Certyfikatem SSL w wyszukiwarce Google Chrome
Widok strony zabezpieczonej Certyfikatem SSL w wyszukiwarce Google Chrome

Google mocno popiera stosowanie certyfikatów SSL i od 2014 r. ostrzega użytkowników przed odwiedzaniem witryn, które ich nie mają. W 2017 r. Google ogłosiło, że zacznie oznaczać strony HTTP jako „niebezpieczne” w Chrome.

Aktualnie każda strona, która nie wykorzystuje szyfrowania SSL ( URL rozpoczynający się od https:// ) jest oznaczana przez przeglądarkę Chrome jako „Niezabezpieczona” Jeżeli Twoja strona internetowa nie posiada jeszcze Certyfikatu SSL nie zwlekaj! Brak wdrożonego protokołu SSL w połączeniu z ostrzeżeniami jakie obecnie pojawiają się prawie w każdej przeglądarce, a szczególnie Chrome może wiele Cię kosztować.

Rodzaje Certyfikatów SSL:

Istnieje wiele różnych rodzajów certyfikatów SSL, ale wszystkie działają w celu szyfrowania komunikacji między witryną a przeglądarką internetową co pomaga chronić poufne informacje. Oto kilka najpopularniejszych typów certyfikatów SSL:

Certyfikaty DV ( Domain Validation )

Te certyfikaty są najłatwiejsze i najtańsze do uzyskania. Wymagają jedynie weryfikacji, że jesteś właścicielem domeny, dla której wnioskujesz o certyfikat. Certyfikaty DV nie zapewniają tyle samo bezpieczeństwa co inne typy certyfikatów, ale nadal są lepsze niż brak certyfikatu SSL.

Certyfikaty OV ( weryfikacja organizacji )

Wymagają wyższego poziomu weryfikacji niż certyfikaty DV. Urząd certyfikacji (CA) zweryfikuje Twoją tożsamość oraz to, czy jesteś właścicielem domeny, dla której wnioskujesz o certyfikat. Certyfikaty OV zapewniają większy poziom bezpieczeństwa niż certyfikaty DV i są dobrym wyborem dla witryn, które przetwarzają poufne informacje.

Certyfikaty EV ( rozszerzona weryfikacja )

Ten rodzaj jest najbezpieczniejszym typem certyfikatu SSL. Aby uzyskać certyfikat EV, CA przeprowadzi rygorystyczną kontrolę Twojej tożsamości i działalności. Certyfikaty EV wyświetlają zielony pasek adresu w przeglądarkach internetowych, co daje użytkownikom pewność, że odwiedzają bezpieczną witrynę.

Certyfikat Wildcard

Obejmuje swoim zasięgiem całą domenę i wszystkie jej subdomeny. Oznacza to, że jeden certyfikat wildcard może zabezpieczyć np. www.webmaz.pl sklep.webmaz.pl i wszystkie inne subdomeny domeny webmaz.pl Ten rodzaj certyfikatu jest droży od pojedynczego ale zabezpiecza nam wszystkie adresy w baszej domnie, oferuje również łatwiejsze zarządzanie - jeden certyfikat dla wielu domen/adresów.

Kiedy wybrać certyfikat wildcard?

  1. Certyfikat wildcard jest idealnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz wiele subdomen i chcesz je wszystkie zabezpieczyć jednym certyfikatem.

  2. Certyfikat wildcard może być również dobrym wyborem, jeśli planujesz w przyszłości dodać nowe subdomeny do swojej domeny.

Certyfikat Pojedynczy

Obejmuje tylko jedną nazwę domeny. Przykładowo, certyfikat pojedynczy wydany dla adresu www.webmaz.pl nie zabezpieczy sklep.webmaz.pl Niewątpliwie są to jedne z najpopularniejszych certyfikatów i zarazem najtańsze - obejmują tylko jedną nazwę domeny. Posiadając kilka usług w domenie wymaga osobnego certyfikatu dla każdej domeny/subdomeny.

Kiedy wybrać certyfikat pojedynczy?

  1. Certyfikat pojedynczy jest dobrym wyborem, jeśli masz tylko jedną domenę do zabezpieczenia.

  2. Certyfikat pojedynczy może być również tańszą opcją, jeśli nie potrzebujesz zabezpieczać wielu subdomen.

Wybierając typ certyfikatu SSL dla swojej witryny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym: poziom bezpieczeństwa, którego potrzebujesz / rodzaj informacji, którą przetwarzasz / Twój budżet. Istnieje również trzeci typ certyfikatu SSL/TLS, nazywany Certyfikatem Multi-Domain. Certyfikat multi-domain obejmuje swoim zasięgiem kilka różnych nazw domen, ale nie obejmuje subdomen. Wybór odpowiedniego rodzaju certyfikatu SSL/TLS zależy od Twoich specyficznych potrzeb.

Jak działa certyfikat SSL?

01

Uwierzytelnianie

Certyfikat SSL zawiera informacje o właścicielu strony internetowej, takie jak nazwa firmy i adres strony internetowej. Informacje te są weryfikowane przez zaufaną trzecią stronę, czyli instytucję certyfikującą.

02

Szyfrowanie

Po nawiązaniu połączenia między przeglądarką a serwerem, certyfikat SSL generuje klucz szyfrujący. Klucz ten jest używany do szyfrowania wszystkich danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem.

03

Integralność danych

Certyfikat SSL zapewnia również integralność danych, co oznacza, że ​​dane nie mogą zostać zmienione podczas przesyłania.

Brak certyfikatu SSL na stronie www może mieć szereg negatywnych konsekwencji:

Brak zaufania użytkowników

Użytkownicy coraz bardziej świadomie podchodzą do bezpieczeństwa w sieci. Brak certyfikatu SSL może zniechęcić ich do korzystania ze strony, ponieważ mogą uznać ją za niebezpieczną. Komunikat o błędzie SSL może również obniżyć wiarygodność strony i firmy, do której należy.

Słabe pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Google i inne wyszukiwarki premiują strony posiadające certyfikat SSL. Brak certyfikatu może negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co oznacza, że będzie ona trudniejsza do znalezienia przez potencjalnych klientów.

Zagrożenie atakami cybernetycznymi

Brak szyfrowania danych przesyłanych między stroną a użytkownikiem naraża je na przechwycenie przez osoby trzecie. Może to prowadzić do kradzieży danych osobowych, poufnych informacji, a nawet do przejęcia kontroli nad stroną.

Problemy z kompatybilnością

Coraz więcej przeglądarek internetowych i aplikacji ostrzega użytkowników przed odwiedzaniem stron bez certyfikatu SSL. W niektórych przypadkach dostęp do takiej strony może być całkowicie zablokowany.

Strata wizerunku

Brak certyfikatu SSL może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Użytkownicy mogą odebrać to jako brak dbałości o bezpieczeństwo i poufność danych.

Jakie są korzyści z używania certyfikatu SSL?

Zwiększenie bezpieczeństwa

Zwiększenie bezpieczeństwa

Certyfikat SSL chroni poufne dane użytkowników przed przechwyceniem przez osoby trzecie. Szyfruje dane przesyłane między stroną internetową a użytkownikiem, uniemożliwiając ich podsłuchanie i odczytanie. Chroni poufne informacje, takie jak hasła, dane osobowe i numery kart płatniczych. Zapobiega atakom typu phishing i man-in-the-middle.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Budowanie zaufania

Certyfikat SSL zapewnia użytkownikom, że ​​strona internetowa jest bezpieczna. Zwiększa wiarygodność strony internetowej i buduje zaufanie użytkowników. Pozwala użytkownikom na bezpieczne dokonywanie zakupów i przesyłanie danych. Wzmacnia pozytywny wizerunek firmy.

Poprawa pozycji w wyszukiwarkach

Poprawa pozycji w wyszukiwarkach

Google i inne wyszukiwarki premiują strony internetowe z certyfikatem SSL wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Certyfikat SSL jest jednym z czynników rankingowych algorytmu Google.

Poprawa pozycji w wyszukiwarkach

HTTP/2

Możliwość korzystania z protokołu HTTP/2, który poprawia wydajność strony internetowej.

Certyfikat SSL to niezbędne narzędzie dla każdej strony internetowej, która chce zapewnić bezpieczeństwo danych swoich użytkowników i budować ich zaufanie. Posiadanie certyfikatu SSL przynosi również korzyści w postaci lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach i zwiększenia wydajności strony internetowej. Certyfikaty SSL można nabyć od różnych firm. Ceny certyfikatów SSL różnią się w zależności od rodzaju certyfikatu i firmy, od której go kupujemy.

Nie posiadasz jeszcze Certyfikatu SSL?
Potrzebujesz pomocy w jego wyborze i instalacji?

Istnieje wiele różnych rodzajów certyfikatów SSL, dlatego należy wybrać taki, który odpowiada potrzebom strony. Jeżeli p[otrzebuje w tym zakresie pomocy zapraszam Cię do skorzystania z wygodnego formularza kontaktowego na mojej stronie lub terminarza w którym szybko i wygodnie zarezerwujesz rozmowę telefoniczną ze mną.

Mogą Cię zainteresować