Blog WEBMAZ

Niezastąpione źródło weidzy o firmie w internecie

Redesign strony internetowej. Pokaż się z lepszej strony!

Redesign strony internetowej. Pokaż się z lepszej strony!

Czym jest Redisign strony internetowej?

Tłumacząc na język "powszechny" to nic innego jak przebudowa istniejącej strony www lub zaprojektowanie jej na nowo.

Wraz z upływem czasu każda strona internetowa prędzej czy później zaczyna bardziej lub mniej odbiegać od obowiązujących w sieci standardów, choćby pod względem samego wyglądu, zamieszczonej na niej treści czy dopasowania jej układu do urządzeń mobilnych ( Mobile-Friendly / Responsywność ).
Aby zachęcić użytkowników do pozostania na naszej stronie czy określonego celu ( zapoznanie się z ofertą, kontakt lub zakup ) jej wygląd i treść musi być dla Klienta atrakcyjna, czytelna, i funkcjonalna. Cała strona internetowa powinna być dopasowana do urządzeń mobilnych, które w coraz większym stopniu odpowiadają za ruch na stronach internetowych. Responsywność w dzisiejszych czasach jest nieodzownym elementem każdej nowoczesnej strony internetowej. Pamiętaj również, że brak responsywności na stronie odbija się także w statystykach ponieważ Google i roboty indeksujące kładą bardzo duży nacisk na czytelność stron na urządzeniach mobilnych.

Dodatkowo bardzo często starsze strony internetowe nie posiadają (lub jest on przestarzały) wbudowanego systemu CMS, który pozwala właścicielowi na łatwą zmianę treści. W takim przypadku redesign to świetna okazja by takie rozwiązanie wprowadzić na nowej/odświeżonej wersji strony. Intuicyjny i bogaty w narzędzia system cms umożliwi Ci samodzielne zarządzanie stroną, jej treścią. Kolejnym atutem przemyślanej przebudowy strony internetowej i wdrożonego na niej systemu cms jest łatwe dalsze jej rozbudowywanie czyli dodawanie nowej treści, grafik, podstron itd.

Masz już własną stronę internetową?

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł to domyślam się, że już posiadasz własną stronę internetową.

Jeżeli Twoja strona z jakiegoś powodu: czy to z uwagi na przestarzały wygląd, brak responsywności, a może nienależyte jej wykonanie przez poprzedniego twórcę nie spełnia Twoich oczekiwań lub obecnych standardów webdesign to usługa Redesign jest właśnie dla Ciebie. 

Przebudowa strony internetowej czy wykonanie jej na nowo?

Na to pytanie bez szczegółowej analizy strony internetowej trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

Decyzja o przebudowie już istniejącego wyglądu strony internetowej czy jej całkowite odtworzenie na nowo jest bardzo złożoną decyzją i uzależnioną od bardzo wielu czynników. Bardzo często Klienci, którzy decydują się na zmianę wyglądu strony internetowej Swojej firmy są przekonani, że wystarczy "zmienić" jej wygląd niezagłębiający się w aspekty techniczne i nie do końca znając możliwości swojej obecnej strony, a dokładniej skryptu na bazie którego została ona stworzona.

Możliwość przebudowy istniejącego wyglądu czy odtworzeniu strony na nowym silniku podejmuje wykonawca do którego skierujemy się z takim zleceniem. Jednak w przypadku stron, które zostały stworzone już jakiś czas temu najczęściej wybieraną opcją jest stworzenie nowej wersji strony www zupełnie na nowo. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale z tych najważniejszych można uznać między innymi aktualność użytego do jej budowy skryptu czy systemu cms jeżeli na takowym działa nasz serwis www. Przykładowo: jeżeli nasza strona internetowa została zbudowana wiele lat temu w języku HTML lub PHP, a teraz chcielibyśmy poza zmianą jej wyglądu mieć możliwość łatwego zarządzania treścią czy mieć możliwość jej dalszej rozbudowy bez zatrudniania do tego specjalisty np. programisty użycie tego samego kodu jest raczej nie możliwe lub będzie bardzo kosztowne.

Troszeczkę inaczej sprawa ma się w przypadku systemów cms. Podobnie jak w języku HTML czy PHP kluczowym czynnikiem jest to na jakim silniku działa obecna strona i jaka jest jego wersja. Systemy cms bazują głównie na PHP, JS i MySQL, które nieustannie są rozwijane (w uproszczeniu - pojawiają się nowsze ulepszone wersje dające większe możliwości, bezpieczeństwo i szybsze wczytywanie strony). Jeżeli nasza strona nie była systematycznie aktualizowana  - mam tutaj na myśli nie tylko sam silnik cms-a, ale również użyte/zainstalowane w nim dodatki jak szablon, moduły czy komponenty to bardzo często ich zaktualizowanie może być niewykonalne lub bardzo czasochłonne i kosztowne (np. niezbędna ingerencja w kod źródłowy przez programistę). Dlatego patrząc od strony Klienta zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest odtworzenie obecnej treści naszej strony internetowej na najnowszej wersji systemu cms. Dzięki takiemu zabiegowi możemy skorzystać z wszystkich dobrodziejstw jakie są obecnie stosowane w nowoczesnych stronach www i mieć pewność, że nasza nowa strona będzie nie tylko nowoczesna, ale i szybsza i bezpieczniejsza! (zabezpieczona przed możliwymi atakami ze strony hakerów).

Czy wykonując redesign strony internetowej muszę zmienić grafikę?

Kwestia grafiki wykorzystanej w treści naszej strony jest bardzo istotna. Decydując się na przebudowanie strony internetowej ich właściciele bardzo często o tym istotnym elemencie zapominają lub świadomie go pomijają. Poruszając kwestię tego istotnego elementu strony www wielu właścicieli stron internetowych odpowie: Po co? Oferowane usługi w mojej firmie są takie same, nie mam zamiaru ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów, zależy mi tylko na nowym wyglądzie mojej strony firmowej.

Redesign ma na celu całkowitą zmianę odbioru przez użytkowników Twojej strony internetowej, zmiany obejmują nie tylko silnik na którym działa, ale również cały jej wygląd, układ treści i kolorystykę. Dlatego nie w każdym przypadku nowy layout da się estetycznie połączyć z poprzednią grafiką. W tym przypadku jeżeli to możliwe na potrzeby naszej nowej odsłony strony warto przygotować nowe materiały graficzne, lub zlecić ich przygotowanie jej wykonawcy jeżeli jest taka możliwość. Taka zmiana nam nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie poprawi odbiór treści strony przez użytkowników i pomoże lepiej/ciekawiej zaprezentować nasze usługi czy ofertę którą chcemy zaprezentować odbiorcom strony www.

Co z linkami do mojej starej strony, które już zostały zaindeksowane w Google?

Prawidłowo wykonana usługa Redesign powinna uwzględnić zmiany w linkowaniu starej streści i nowej jeżeli przebudowa Twojej strony internetowej wymagała reorganizacji jej treści, a co za tym idzie linków, które do nich prowadziły.

W tym przypadku należy wykonać dla starych linków przekierowania 301, które pozwolą przenieść całą moc wcześniejszych linków do ich nowych odpowiedników. Takie przekierowania można zdefiniować z poziomu samego systemu cms jeżeli ten posiada takową funkcję lub tradycyjnie umieszczając odpowiednie składnie w pliku htaccess, który musi zostać umieszczonym w katalogu domeny na serwerze w którym umieściliśmy nową stronę www.

Zainteresowany przebudową Strony?
Twoja strona www potrzebuje odświeżenia?

Jeżeli po przeczytaniu powyższego artykułu uważasz, że Twoja obecna strona internetowa wymaga zmian, odświeżenia wyglądu lub wdrożenia systemu CMS zapraszam do kontaktu ze mną. W tym celu możesz skorzystać z wygodnego formularza kontaktowego na mojej stronie lub zarezerwować w terminarzu rozmowę telefoniczną.

Mogą Cię zainteresować