• +48 535 291 234
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak samodzielnie zarządzać stroną internetową?

Jak samodzielnie zarządzać stroną internetową?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
CMS ( ang. Content Management System ) czyli system zarządzania treścią  to aplikacje które pozwalają w prosty i przejrzysty sposób na pełne zarządzanie treścią Strony WWW. Użytkownik nie potrzebuje zatrudniać webmastera ponieważ z powodzeniem bez znajmości języków programowania może samodzielnie zarządzać i edytować stronę www.

To dzięki tego rodzaju aplikacji które są w większości bezpłatne możemy korzystać z wielu ciekawych stron a także tworzyć serwisy, blogi samodzielnie. W tych aplikacjach dodawanie treści do strony odbywa się przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej, jak wspomniałem wyżej nie wymaga to dużej wiedzy i znajomości języków programowania takich jak  HTML  czy PHP. Po prostu logujesz się do zaplecza/panelu administratora strony i piszesz !
 
Wśród dostępnych w sieci darmowych CMS’ów najpopularniejsze to:

WordPress – Polski serwis aplikacji
Joomla – Polskie Centrum Joomla
PrestaShop – Polski serwis aplikacji
CMS Wordpress

WordPress

Jeden z najbardziej popularnych systemów blogowych na świecie, jest wykorzystywany również do tworzenia zwykłych stron jak i serwisów firmowych. Opanowanie jego podstawowych funkcji nie powinno przysporzyć większych problemów jest dość intuicyjny i dostępny zupełnie za darmo. CMS jest rozwijany przez setki programistów z całego świata a w sieci dostępnych jest wiele darmowych lub płatnych gotowych szablonów stron, dodatków, pluginów które pozwalają na uatrakcyjnienie naszej strony już ponad 100 mln użytkowników wybrało WordPressa.
CMS Joomla

Joomla

To kolejny system CMS można powiedzieć konkurent wyżej opisanego WordPressa który również dostępny jest za darmo i pozwala na stworzenie bloga, strony wizytówki, strony firmowej a nawet sklepu internetowego. Osobiście wolę Joomla od WordPressa choć wielu może się ze mną nie zgodzić być może przyczyną jest fakt że to od tego CMS’a zaczynałem swoją przygodę z tworzeniem stron www. Społeczność Joomla nieustannie rozwija silnik tej aplikacji a wiele firm i programistów tworzy dla niego szablony, komponenty i pluginy a jego instalacja czy też korzystanie z zaplecza również jest intuicyjne.
PrestaShop

PrestaShop

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z handlem w sieci to ta aplikacja będzie najlepszym wyborem. To jeden z najpopularniejszych systemów do prowadzenia sklepu internetowego, który posiada dobrze rozbudowaną społeczność a w sieci możesz znaleźć wiele darmowych jak i płatnych szablonów i wtyczek. Panel administracyjny PrestaShop jest bardzo intuicyjny a jego możliwości bardzo rozbudowane. Skrypt ten jest dość wydajny i szybki i nie pożera dużych zasobów serwera co niestety w niektórych tego rodzaju aplikacji jest kłopotliwe (zwłaszcza przy dużej ilości produktów, rekordów w bazie).